Beton jest jednym z podstawowych materiałów stosowanych w budowlanej branży, to właśnie dzięki jego właściwościom mogą być stawiane wysokie budynki czy ogromne obiekty przemysłowe. W związku z tym że jest wylewany w postaci płynnej, to zapewnia to dużo możliwości w kształtowaniu rozmaitych elementów konstrukcyjnych. Z reguły jest łączony ze stalą, poprawiającą odporność i wytrzymałość. Różnych odmian betonu jest dużo na rynku, w największej ilości są używane wersje zwykłe, ale dzięki różnym modyfikacjom składu można uzyskać materiał o specyficznych właściwościach.

Sam skład betonu jest stosunkowo prosty, bowiem taka mieszanka zawiera cement i kruszywo w odpowiednio dobranej proporcji. Cementy dostępne są w paru odmianach, różniących się od siebie wytrzymałością na ściskanie oraz czasem wiązania, i właśnie od tego w głównej mierze zależy wytrzymałość tworzonego elementu.

Kruszywa dodawane do betonu mają różną grubość, najczęściej będzie to piasek oraz płukany żwir. W przemyśle budowlanym najczęściej się stosuje beton nazywany zwykłym, który posiada kilka różnych klas wytrzymałości, dobieranych do konkretnych potrzeb. W czasie samodzielnego przygotowywania betonu należy zachować dokładne proporcje składników oraz właściwie przeprowadzić samo mieszanie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kupno gotowego betonu, który dostarczony zostanie na budowę w płynnej postaci, gotowy do wylania.

W zastosowaniach architektonicznych często stosowana jest specjalna odmiana betonu, charakteryzująca się się gładką powierzchnią po zastygnięciu, nie wymagającą późniejszego obrabiania. Jeśli zamiast kruszyw użyty zostanie granulat styropianowy, to znacznie zmniejszy się ciężar tego typu materiału, przy niewielkim ograniczeniu wytrzymałości. Wybór odpowiedniego betonu ma duże znaczenie dla stawianej konstrukcji, tak więc należy się tutaj trzymać norm, a jeśli ktoś zamierza się czegoś więcej dowiedzieć w tym temacie, to może w wyszukiwarce wpisać hasło beton wodoszczelny w8 i przeglądnąć otrzymane wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY