Temat energetycznych świadectw pojawił się już wiele lat temu. Pierwsze regulacje prawne, które zaczęły obowiązywać, nałożyła obowiązek posiadania takiego dokumentu przede wszystkim właścicielom nowo postawionych budynków. Lecz w roku 2023 nastąpiła duża zmiana przepisów, i obecnie ten obowiązek został znacznie rozszerzony. Obecnie jeżeli budynek postawiony został przed 2009 rokiem, a właściciel będzie zamierzał go wynająć czy sprzedać, to wówczas postarać się będzie musiał o wykonanie świadectwa. To, o czym część osób zapomina, to fakt, że ten obowiązek obejmuje również starsze budynki, jakie zmodernizowano.

Tego typu modernizacja może obejmować na przykład wymienienie okien na nowe czy wykonanie ocieplenia, i zgodnie z obowiązujący przepisami trzeba się wtedy postarać o zrobienie nowego dokumentu. Szczęśliwie obecnie z tym nie ma żadnych problemów, a certyfikat energetyczny w zależności od rozmiaru budynku kosztuje przeciętnie kilkaset złotych.

W naszym kraju działa dużo firm i niezależnych specjalistów, pomagających w przygotowaniu certyfikatu. Ważne jest, żeby sprawdzić czy uprawnienia faktycznie są, gdyż dokumenty wykonane przez osobę nie posiadającą ich nie będzie nic warty, a dodatkowo narazić się można na poważną karę finansową. W skrajnej sytuacji może to nawet być kilka tysięcy złotych, co jest znacznie więcej niż cena za usługę. W wielu przypadkach nawet nie trzeba pokazywać obiektu, wystarczy przesłać wszystkie informacje oraz fotografie, i po paru dniach wszystko zostanie zrobione.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY