W kwietniu 2023 roku na właścicieli starszych domów i mieszkań został nałożony nowy obowiązek pod postacią energetycznego świadectwa. Takie świadectwa obowiązywały już wprawdzie znacznie wcześniej, ale jedynie dla nowych budynków, postawionych po 2009 roku.

Niedawno wprowadzone regulacje poszerzyły to na praktycznie wszystkie budynki, ale na szczęście nie trzeba robić od razu tych dokumentów. Konieczne to będzie jedynie w sytuacji, gdy ktoś będzie chciał sprzedać albo wynająć nieruchomość, którą dysponuje. Za jego brak liczyć się trzeba z określonymi konsekwencjami, z tego też powodu nie należy lekceważyć sobie tego. Szczególnie że koszty związane ze zrobieniem takiego świadectwa nie są duże. W przypadku mniejszych domów i mieszkań spokojnie powinno na to wystarczyć pięćset złotych, a ewentualne kary sięgać mogą nawet kilku tysięcy. Na rynku działa dużo różnych firm i niezależnych specjalistów którzy się zajmują robieniem tego typu świadectw.

Można wpisać w wyszukiwarce hasło świadectwa energetyczne Wrocław, aby dostać ich listę z najbliższej okolicy. Potem wystarczy umówić się z taką osobą, podesłać wszystkie potrzebne informacje i po upływie określonego czasu dostać gotowy dokument. Takie świadectwo zawiera informacje o tym, jakie będzie zapotrzebowanie danego obiektu na różnego rodzaju energię. Między innymi związaną z ogrzewaniem, wentylacją, chłodzeniem czy przygotowaniem ciepłej wody. Na podstawie tego określa się zapotrzebowanie roczne na energię i koszty z tym związane, a wynikiem audytu jest tak zwana energetyczna klasa.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY