Dla wielu osób jednym z najważniejszych zakupów przed świętami jest żywa choinka. W ostatnim czasie takie drzewka zaczęły się cieszyć coraz większym zainteresowaniem, ponieważ mają one szereg ważnych zalet. Przede wszystkim zapewniają one zupełnie inną atmosferę w domu niż sztuczne choinki. Jest kilka gatunków, które przez kilka tygodni potrafią pięknie pachnieć żywicą, przez co poczuć się wtedy można jak w prawdziwym lesie. Oprócz tego każda naturalna choinka jest jedyna i niepowtarzalna, co też stanowi duży plus w stosunku do sztucznych. Kolejną istotną kwestią będzie ekologia, na którą zwraca się obecnie coraz większą uwagę.

Jodły czy świerki są uprawiane na specjalnych plantacjach, gdzie rosną przez kilka lat, stanowiąc dom dla dużej ilości zwierząt i owadów. W związku z tym że są to sztuczne plantacje, to w żaden sposób nie jest niszczone naturalne środowisko, a w ten sposób zagospodarowuje się na przykład nieużytki, jakie ciężko by było wykorzystać w inny sposób. Z tego też powodu pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić podczas zakupu choinki jest jej pochodzenie. Każdy ze sprzedawców posiadać powinien dokumenty potwierdzające pochodzenie, jeśli ich nie chce pokazać, to lepiej poszukać innego miejsca.

Samych choinek można szukać w sporej ilości miejsc. Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim różnego rodzaju markety, tam przeważnie jakieś stoisko z choinkami się znajdzie. Można też zaglądać na bazary i place targowe, oraz oczywiście wykorzystać internet. Jeżeli się wpisze w wyszukiwarce hasło świerk cięty hurt śląskie, to się dostanie adresy firm, w jakich zamówić można żywą choinkę, albo pojedynczą, albo też jakąś ich większą ilość. Ponieważ obecnie w sprzedaży jest kilka różnych gatunków, to warto wiedzieć czym one się charakteryzują i wybrać taki, który będzie najbardziej odpowiadał.

Jeszcze do niedawna najbardziej popularne były świerki pospolite, które są tanie, posiadają bardzo ładny aromat, ale też jedną dużą wadę. Mianowicie po krótkim okresie czasu dość mocno z nich wypadają igły, i niestety trzeba je systematycznie sprzątać. Reszta gatunków świerków, czyli kłujący i srebrzysty, nie mają wypadających igieł, ale one już się nie cieszą takim zainteresowaniem. Być może z tego powodu, że od paru lat najchętniej są wybierane jodły kaukaskie. Ten gatunek u nas naturalnie nie występuje z uwagi na nieco inne wymagania, ale na plantacjach da się go uprawiać. Jodły mają zielone, gęste gałązki, i prezentują się bardzo ładnie nawet z niedużą liczbą ozdób.

Przeważnie w każdym punkcie sprzedaży będą dostępne drzewka w różnych wielkościach. Dlatego też warto zastanowić się dobrze, czego się będzie potrzebować, i wybrać najbardziej odpowiednią. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, żeby drzewko było niedawno ścięte i posiadało ładne, nie uschnięte igły. W niektórych punktach sprzedaży drzewka zaczynają się pojawiać już na początku grudnia, i w takim przypadku na święta już niekoniecznie one będą w dobrym stanie. Po zakupie choinki należy ją przystosować odpowiednio do temperatur panujących w mieszkaniu. Niezwykle istotne jest także jej trzymanie w pojemniku z wodą, co przedłuży znacznie czas świeżości.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY