W czasach wszędobylskiego kryzysu firmy budowlane redukują wydatki. Mimo to nie zawsze jest możliwość przeczekania i odłożenia decyzji o zakupie dla firmy nowych maszyn budowniczych. No właśnie czy bez jakichkolwiek zahamowań należy kupić nowe machiny? Czy maszyny budowlane, jakie kupują firmy muszą być prosto z fabryki? Jakkolwiek istnieje możliwość zakupu machin budowlanych z rynku wtórnego, po często, niezmiernie interesujących cenach.

Często firmy, jakie są likwidowane lub też się przebranżawiają lub też z przeróżnych przyczyn muszą wysprzedawać swój majątek oferują klientom sprzęt w odpowiednim stanie technicznym w niezmiernie atrakcyjnych cenach. Firmy w czasach oszczędzania muszą rozeznać czy nie było by w ich interesie skorzystanie z tej formy oraz sposobu zdobycia przydatnych maszyn budowlanych do działalności firmy. Inną możliwością jest także wypożyczenie wyposażenia oraz jest to najtańsza opcja w momencie gdy dany sprzęt jest potrzeby jednokrotnie.

W przypadku gdy dana maszyna budownicza przydatna jest w szeregu przypadków, należałoby zakupić ją na potrzeby firmy oraz posiadać pewność, że zawsze będzie dostępna kiedy zajdzie nieodzowność jej wykorzystania. Transport tzw. bliski to taka praca maszyn i urządzeń, w wyniku, której ma miejsce przemieszczenie materiałów i przeróżnych budynków na nieduża odległość, przeważnie w obrębie budowy, placu składowego, magazynie itp. Maszyny budownicze sprzyjające do transportu bliskiego to między innymi dźwignice.

Należytą opcją są również obsypnik talerzowy. Sprzyjają one do transportu pionowego i poziomego ładunków na nieduże odległości, odbywa się to w ruchu przerywanym. Dźwignice, jako machiny budowlane, dzielą się na dźwignice proste, które są zbudowane z jednej, najważniejszej części prostej oraz dźwignice złożone, w jakich przypadku jest więcej części składowych. Dźwignice proste to: ciągniki, wózki, suwnice, żurawie i wspornice. Dźwignice złożone to w głównej mierze urządzenia suwnicowo – wspornikowe jak również suwnicowo – żurawiane. Innym gatunkiem machin budowlanych mających przeznaczenie w transporcie bliskim są wózki transportowe, napędzane głównie silnikiem elektrycznym i różne przenośniki – gwarantują one przewóz surowców (przenośniki taśmowe).

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY