Drzwi są obowiązującym elementem każdego budynku. Bez nich byłby hermetycznie zamkniętą przestrzenią, do jakiej nie wolno ani wstąpić, ani wyjść. W zależności od miejsca, w jakim są montowane, drzwi można podzielić na zewnętrzne oraz wewnętrzne. Zatem luksusowe drzwi zewnętrzne realizować muszą kilka wygodnych funkcji. Powinny być w głównej mierze mocne oraz wytrzymałe. Odporne na próby włamania czy wyważenia – oto drewniane drzwi wewnętrzne na zamówienie. Drzwi powinny także wygłuszać dźwięki docierające z zewnątrz. Cecha ta jest przede wszystkim znacząca, gdy budynek jest zlokalizowany w ruchliwej i donośnej dzielnicy miasta.

W związku z tym drewniane drzwi wewnętrzne na zamówienie muszą być również odporne na wykrzywianie. Warunki panujące w obiektu i poza nim różnią się. Inna jest temperatura oraz wilgotność powietrza. Sprzeczności te zaznaczają się zwłaszcza zimą.

Wnętrze obiektu jest ocieplane, a temperatura na zewnątrz w szeregu przypadków spada poniżej zera. Drzwi powinny być odporne na powodowane przez to naprężenia. Ważna jest także zdolność zatrzymywania ciepła wewnątrz obiektu. Drzwi muszą wobec tego być odpowiednio szczelne.