Od czasu kiedy tak właściwie gospodarka stworzonego przez nas kraju podlega prawom wolnego rynku, a w następstwie tego od ponad dwudziestu lat, zmienia się niezwykle często wygląd ulic i centralnych placów w miastach. Łączy się to z tym, że zasiedlające miejskie lokale firmy często zmieniają siedziby, plajtują lub ewentualnie wprost odwrotnie, rozwijają się oraz przenoszą w inne rejony.

Trudno się przyzwyczaić, która witryna należy do której firmy, albowiem zmienia się to z obszerną częstotliwością. Dobrym przykładem może być wygląd głównej ulicy obszernego miasta, jakim jest Łódź.

Na dawniej, typowo handlowej ulicy, sklepów już właściwie nie ma. Są banki, restauracje, operatorzy telefonii komórkowej. Odstępstwem są punkty jubilerskie, które mają tam swoje siedziby od dziesiątków lat. Jubiler okazał się w największym stopniu odporny na rynkowe zawirowania, a jubilerskie firmy są najbardziej stabilne – zobacz biżuteria Zgierz. Udało im się również przetrwać niezwykle zawiły okres gwałtownego wzrostu czynszów dla lokali użytkowych w ścisłym centrum miasta i niepewnego spadku popytu w czasie gospodarczego kryzysu.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY