W ostatnich latach w naszym prawodawstwie pojawiły się przepisy związane z certyfikatami energetycznymi. Takie certyfikaty są dokumentami, które informują o tym, jak dużo energii zużywa dany budynek. Dotyczy to przede wszystkim ogrzewania w zimie, gdyż na to potrzeba najwięcej węgla, prądu czy gazu.

Ale też w przypadku audytu pod uwagę jest brana wentylacja, klimatyzacja czy podgrzewanie wody użytkowej, to znaczy wszystko to potrzebne będzie do zapewnienia odpowiedniego komfortu mieszkania. A zależnie od tego, jak dany budynek jest wykonany, to zapotrzebowanie może się ogromnie różnić. Wystarczy że będzie nieszczelność okien i brak dobrej izolacji ścian, aby kilka razy więcej płacić niż w przypadku nowoczesnego domu.

Obecnie tego typu świadectwa są wymagane dla budynków, które zostały postawione po roku 2009. Przy starszych świadectwo potrzebne będzie wyłącznie wtedy, kiedy się będzie je chciało sprzedać lub wynająć. Jeśli nie będzie takiego dokumentu, to właściciel może być narażony na grzywnę wynoszącą nawet do 5 tysięcy. Ale być może i to zmieni się w niedługim czasie, gdyż zmiany idą w tym kierunku, aby każdy budynek został sprawdzony pod tym kątem.

Samo zrobienie świadectwa nie jest bardzo skomplikowane, zająć się tym jednak musi osoba posiadająca odpowiednie pozwolenia. Taką bez problemów można znaleźć czy to przez ogłoszenia w prasie, czy wpisując w wyszukiwarce hasło Audyt energetyczny budynku, a następnie przeglądając otrzymane wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY